Sprzęt AGD, porady, testy – E-pralka

Najlepsze pralki w jednym miejscu!

oszczędna pralka
Sprzęt AGD

Jakie parametry powinna mieć oszczędna pralka?

Pralka jest jednym z najpotrzebniejszych, ale i najbardziej energochłonnych urządzeń AGD w domu. Nie dość, że wymaga podłączenia do prądu, to jeszcze pobiera dużą ilość wody, a pranie wymaga użycia odpowiednich detergentów. Na szczęście producenci wyposażają swoje urządzenia w coraz to nowsze technologie, które pomagają nam prać nie tylko skuteczniej, ale i z korzyścią dla naszego budżetu. Z poniższych akapitów dowiesz się, jakie parametry powinna mieć oszczędna pralka.

Wysoka klasa energetyczna

Jeśli zależy nam nam na efektywnej, a przy tym ekonomicznej pracy pralki, powinniśmy wybierać sprzęty wyposażone w wysoką klasę energetyczną. Im będzie ona wyższa, tym pralka zużyje mniej prądu podczas jednego cyklu prania. Do najbardziej energooszczędnych należą modele w klasie A, B i C. Ich zakup będzie korzystny nie tylko dla naszego portfela, ale również dla środowiska naturalnego.

oszczędna pralka

Programy ekologiczne

Każda oszczędna pralka powinna mieć przynajmniej jeden program ekologiczny. Może to być zwykły program „Eco” albo dostosowany do konkretnego rodzaju tkanin, np. „Bawełna Eco”. Tego typu programy trwają dłużej niż standardowe cykle, niekiedy nawet o godzinę. Jednak podczas pracy, pralka zużywa mniej prądu i wody, jednocześnie zachowując wysoką jakość prania.

Opcja skrócenia czasu prania

Nie zawsze ubrania są tak bardzo poplamione, że wymagają prania w pełnym, intensywnym cyklu. Czasami wystarczy tylko odświeżyć koszulę czy sukienkę, aby prezentowała się nienagannie. Właśnie w takich sytuacjach potrzebne są programy krótkie albo funkcje pozwalające skrócić czas prania. Jeśli więc ubrania nie są mocno zabrudzone, warto z nich korzystać. Nie dość, że nasza odzież zostanie szybciej wyprana, to jeszcze pralka zużyje o połowę mniej wody i energii.

oszczędna pralka

Czujniki prania

Producenci coraz częściej stosują w swoich pralkach specjalne czujniki prania. Dzięki nim cykl prania przeprowadzany jest efektywniej i ekonomiczniej. Czujniki automatycznie dostosowują ilość wody do ilości załadowanej do bębna odzieży. Oznacza to, że pralka zużyje tylko tyle wody, ile jest konieczne, aby skutecznie wyprać ubrania. Poza tym, wykorzysta mniej energii do nagrzania wody. Takie czujniki powinna mieć każda oszczędna pralka.

Możliwość prania w niskich temperaturach

Pralka zużywa wiele energii podczas podgrzewania wody. Jeśli nastawimy cykl prania na niższą temperaturę, możemy znacznie zredukować koszty prania. Właśnie dlatego, oszczędna pralka powinna mieć możliwość ustawienia niskich temperatur. Nie tylko pozwolą one zaoszczędzić energię, ale również dobrze wpłyną na nasze ubrania – zapobiegną ich skurczeniu się czy ochronią przed wyblaknięciem kolorów. Choć niskie temperatury nie nadają się do prania mocno poplamionych ubrań, doskonale poradzą sobie z ich odświeżeniem.

oszczędna pralka

Funkcja opóźnienia prania

Wielu dostawców energii oferuje swoim klientom tańszą taryfę opłat za prąd. Zazwyczaj obowiązuje ona w godzinach od 22:00 do 6:00 rano. Warto z niej skorzystać i właśnie w tych godzinach nastawić cykl prania. Dzięki temu, że większość pralek ma funkcję opóźnienia startu, z łatwością zaprogramujemy czas prania na dowolną godzinę.

oszczędna pralka
Pralka Gorenje WNHEI74SAS/PL Slim


Klasa efektywności energetycznej: A
Pojemność wsadu pralki (kg): 7
Maksymalna prędkość wirowania (obr/min): 1400
Poziom hałasu (dB): 76
Zużycie energii na 100 cykli (kWh): 45
oszczędna pralka
oszczędna pralka
Pralka Beko WUE8622WBPSE

Klasa efektywności energetycznej: A
Pojemność wsadu pralki (kg): 8
Maksymalna prędkość wirowania (obr/min): 1200
Poziom hałasu (dB): 74
Zużycie energii na 100 cykli (kWh): 47
oszczędna pralka
oszczędna pralka
Pralka Bosch Serie 4 WAN2415GPL

Klasa efektywności energetycznej: A
Pojemność wsadu pralki (kg): 8
Maksymalna prędkość wirowania (obr/min): 1200
Poziom hałasu (dB): 71
Zużycie energii na 100 cykli (kWh): 46
oszczędna pralka
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 0 Average: 0]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ekspert w dziedzinie sprzętów AGD. Lubi testować nowe urządzenia - w swojej pralce sprawdził wszystkie programy prania i funkcje. W wolnych chwilach oddaje się swojej pasji - grze w squasha, dzięki której utrzymuje świetną kondycję. Jego słabością jest mocna kawa, którą często popija ulubionymi słodyczami.