Sprzęt AGD, porady, testy – E-pralka

Najlepsze pralki w jednym miejscu!

Sposoby zabudowy pralki
Porady Sprzęt AGD

Zabudowa pralki — jakie są rodzaje zabudowy i jak je wykonać?

Pralka to niezbędne wyposażenie każdego mieszkania. To urządzenie, które ułatwia pranie ubrań a także pozwala na pozbycie się uciążliwych plam. W większości domów pralkę umieszcza się w łazience lub w kuchni. Trzeba jednak odpowiednio zagospodarować dla niej miejsce. Pralka w zabudowie to nie tylko praktyczne, ale również atrakcyjne wizualnie rozwiązanie. Na rynku dostępne są urządzenia przeznaczone konkretnie do zabudowy, ale możliwa jest także samodzielna zabudowa pralki wolnostojącej.

Czym różni się pralka wolnostojąca w zabudowie od pralki do zabudowy?

W ofercie sklepów AGD bez trudu można znaleźć pralki specjalnie przeznaczone do zabudowy. Różnią się one od standardowych pralek przede wszystkim wyglądem, rozmiarem oraz specjalnym przystosowaniem do funkcjonowania w małych przestrzeniach. Pralka wolnostojąca w zabudowie jest odpowiednią opcją dla każdego, kto ceni sobie aspekty wizualne oraz komfort. Tak ustawione urządzenie nie tylko świetnie się prezentuje, ale również ciszej pierze.

Jak zabudować pralkę?

Pralkę można zabudować na wiele różnych sposobów w zależności od tego, jakie mamy warunki i oczekiwania. Pralkę można całkowicie ukryć np. w szafce, a także ustawić tak, aby zapewnić sobie dodatkowe miejsce do zagospodarowania, chociażby w postaci blatu. Jakie są możliwości zabudowy pralki?

Zabudowa pod blatem

Pralka do zabudowy pod blatem to świetny wybór, dla każdego, kto ceni sobie wolną przestrzeń i wygodę. Jest gwarancją większej ergonomiczności łazienki. Wykorzystując blat, zapewnisz sobie dodatkową półkę na przechowywanie kosmetyków lub innych akcesoriów łazienkowych. Wybierając dłuższy blat, możesz również zamontować w nim umywalkę, kosz na bieliznę czy też dodatkową szafkę. Taka spójna zabudowa jest funkcjonalna i prezentuje się estetycznie.

Zabudowa pralki pod blatem

Zabudowa pod blatem z drzwiczkami

Taki sposób zabudowy jest odpowiednim rozwiązaniem dla tych, którzy chcą zasłonić pralkę także od frontu. Jest on często wybierany przez właścicieli łazienek, w których obok pralki znajdują się szafki lub szuflady. Zastosowanie drzwiczek sprawi, że meble łazienkowe będą tworzyć spójną kompozycję. Można zastosować w tym przypadku nie tylko drzwiczki otwierane do siebie, ale również przesuwane. Będzie to praktyczną i ciekawą opcją.

Zabudowa w szafce

Szafka to gotowa zabudowa pralki. Może ona składać się z dwóch bocznych ścianek, blatu i drzwi. W tym przypadku nakłada się ją na stojące już urządzenie. Odpowiednia będzie także szafa, w której pralkę postawimy na dolną część mebla. Jeżeli wybierzemy wyższą szafkę, będziemy mogli zabudować w niej zarówno pralkę, jak i suszarkę. Zabudowa pralki na wymiar jest możliwa w domowych warunkach. Taki mebel możesz wykonać samodzielnie, łącząc płyty meblowe przy pomocy sprzętów, które na pewno masz w domu. Dzięki temu dostosujesz szafkę do swoich potrzeb i zaaranżujesz przestrzeń nad urządzeniem. Pamiętaj, że musisz wziąć pod uwagę sposób ładowania pralki.

Wnęka na pralkę

Jeżeli dopiero projektujesz swoją łazienkę, to możesz wziąć pod uwagę umiejscowienie pralki bądź suszarki i stworzyć w pomieszczeniu odpowiednio przystosowaną wnękę. Taką przestrzeń również można stworzyć samodzielnie przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych. We wnęce również możesz stworzyć sobie możliwość zasłonięcia pralki od frontu, np. przy pomocy drzwi lub rolety.

Łazienka z wnęką na pralkę

Jak samodzielnie przygotować zabudowę?

Jeżeli posiadasz odpowiedni model pralki, w pierwszej kolejności musisz zapewnić sobie miejsce z dostępem do gniazdka elektrycznego oraz złącza wody. Niezwykle istotne są również wymiary. Należy wykonać pomiary szerokości, wysokości i głębokości oraz zaplanować sposób zabudowy. Podczas tworzenia zabudowy pamiętaj o zostawieniu przestrzeni ze względu na to, że pralka podczas prania wiruje i porusza się. Aby pralka prezentowała się estetycznie, a także miała dostęp do wody, warto zostawić 10 cm przestrzeni więcej.

Jeżeli decydujesz się na zabudowę pod blatem, pamiętaj, że blat powinien opierać się na szafce, nie na urządzeniu. Dzięki temu blat będzie można wykorzystać jako półkę bez obaw, że cokolwiek z niej spadnie podczas trwania programu. Jeżeli decydujesz się na sporządzenie zabudowy samodzielnie i posiadasz niezbędne do tego sprzęty, zamów wszystkie potrzebne elementy w postaci płyt meblowych i akcesoriów budowlanych. Możesz rozważyć również zakup przedmiotów, które zmniejszą hałas i zamortyzują pracę urządzenia np. mat antywibracyjnych. Warto przy budowie zabudowy wziąć pod uwagę fakt, że pralkę powinno dać się wysunąć w razie potrzeby.

Samodzielna zabudowa pralki

Zabudowa pralki i suszarki w słupku

W łazienkach często nie ma miejsca, aby postawić dwa urządzenia w postaci pralki i suszarki. Mimo braku warunków ludzie często decydują się na zakup tego drugiego urządzenia, ponieważ jest ono bardzo praktyczne i przysługuje się w codziennych obowiązkach. Wnosi ono czynność jaką jest pranie na nowy poziom, zapewnia komfort i redukuje ilość obowiązków np. w postaci wywieszania ubrań na suszarce lub sznurkach a nawet prasowania.

Idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą zestawić te sprzęty w małej łazience, jest wieża pralnicza. Postawienie pralki i suszarki w słupku ma wiele zalet. Jedną z nich jest oczywiście oszczędność miejsca oraz komfort użytkowania, ponieważ mokre pranie można od razu umieścić w bębnie suszarki. Dużą rolę odgrywa również aspekt wizualny, tak zagospodarowane miejsce do prania prezentuje się po prostu estetycznie, można także schować pralkę i suszarkę za drzwiczkami. Tworząc taką zabudowę, warto wziąć pod uwagę umiejscowienie gniazdek, zapewnić sprzętom odległość od ściany, a także zakupić matę wygłuszającą.

Niezbędnym elementem jest łącznik, który jest bardzo prosty w montażu, a zapewni nam bezpieczeństwo i stabilność. Niektóre spełniają także funkcję szuflady na pranie pomiędzy przekładaniem ubrań z jednego urządzenia do drugiego. Umieszczając sprzęty np. w szafce, można oddzielić urządzenia odpowiednio dostosowaną do tego półką. Nigdy jednak nie należy stawiać pralki bezpośrednio na suszarce i odwrotnie. Kupując oba urządzenia w jednym czasie, warto też, jeżeli to możliwe, zakupić produkty tej samej marki. Będą wtedy one nie tylko spójne estetycznie, podobne gabarytowo, ale także funkcjonalne odpowiednio dostosowane do stworzenia wieży pralniczej.

Wieża pralnicza - zabudowa pralki i suszarki w słupku

Pralko-suszarki do zabudowy

Jeżeli ogranicza nas mały metraż łazienki, warto rozważyć zakup pralko-suszarki do zabudowy. Jest to kompaktowe, funkcjonale urządzenie, które łączy w sobie cechy obu urządzeń, a przy tym zajmuje mało miejsca. Wybór tego sprzętu gwarantuje estetyczną aranżację łazienki, ponieważ zakryjesz go płytą meblową. Zyskasz także odpowiednio wydzieloną przestrzeń w łazience przeznaczoną specjalnie do robienia prania.

Pralka do zabudowy w kuchni

Głównym powodem, dla którego ludzie decydują się na zabudowę pralki w kuchni, jest mała łazienka. Decydując się na taki krok, zyskujemy w łazience więcej miejsca, ale w takim wypadku warto mieć dużą kuchnię, aby nie stracić niezbędnej przestrzeni. W kuchni montaż urządzenia w zabudowie przebiega w podobny sposób jak w łazience. Można zabudować pralkę w szafce, we wnęce lub pod blatem. Ta ostatnia opcja stworzy dodatkową przestrzeń nad pralką, na której będzie można postawić różne przedmioty użytku codziennego. Odpowiednio zagospodarowane miejsce na pralkę w kuchni stworzy spójną i elegancką kompozycję.

Zabudowa pralki — czy warto?

Zabudowa pralki wolnostojącej lub suszarki to korzystne rozwiązanie dla każdego, kto ceni sobie swobodną przestrzeń, komfortowe warunki do robienia prania, a także estetyczne wnętrza. Istnieje wiele sposobów zabudowy, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie i dla swojego wnętrza.

Zabudowa pralki Pralka Amica AWBI714BLCB

Pralka do zabudowy
Klasa efektywności energetycznej: B
Szerokość: 600 cm
Pojemność wsadu: 7 kg
Maksymalna prędkość wirowania: 1400 obr/min
Zabudowa pralki
Zabudowa pralki Pralka Bosch Seria 6 WIW24342EU

Pralka do zabudowy
Klasa efektywności energetycznej: C
Szerokość: 596 cm
Pojemność wsadu: 8 kg
Maksymalna prędkość wirowania: 1200 obr/min
Zabudowa pralki
Zabudowa pralki Pralka Samsung Slim WW60A3120BE

Pralka wolnostojąca
Klasa efektywności energetycznej: C
Szerokość: 595 cm
Głębokość: 400 cm
Pojemność wsadu: 6 kg
Maksymalna prędkość wirowania: 1200 obr/min
Zabudowa pralki
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 1 Average: 5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ekspert w dziedzinie sprzętów AGD. Lubi testować nowe urządzenia - w swojej pralce sprawdził wszystkie programy prania i funkcje. W wolnych chwilach oddaje się swojej pasji - grze w squasha, dzięki której utrzymuje świetną kondycję. Jego słabością jest mocna kawa, którą często popija ulubionymi słodyczami.