Przy wyborze pralki należy wziąć pod uwagę wiele kwestii, które będą miały wpływ na komfort, energooszczędność i żywotność urządzenia. Zazwyczaj skupiamy się na rozmiarach pralki, jej ładowności czy oferowanych przez nią programach praniach. Powinniśmy wziąć pod uwagę również silnik, gdyż wpływa on na prędkość obrotową, zużycie energii i żywotność pralki. Teraz producenci coraz częściej stosują w pralkach silniki inwerterowe zamiast tradycyjnych szczotkowych. W jaki sposób działają takie silniki? Czy warto w nie zainwestować?
Jakie silniki mają pralki?
Na przestrzeni lat zmienił się nie tylko wygląd pralek, ale również ich funkcje i programy. Producenci zaczęli wyposażać je również w bardziej nowoczesne silniki, które charakteryzują się większą wytrzymałością i generują mniejszy hałas podczas pracy. Obecnie producenci stosują w swoich pralkach trzy rodzaje silników:
- Silniki klasyczne – nazywane są również klatkowymi. Należą do najtańszych silników w pralkach, dlatego też znajdują się raczej w budżetowych urządzeniach. Produkują energię mechaniczną za pomocą specjalnych szczotek. Z tego też względu oferują dość niską prędkość wirowana (zazwyczaj do 800 obrotów na minutę), a podczas pracy generują duży poziom decybeli. Jest to spowodowane tarciem pomiędzy szczotkami a ruchomą częścią silnika. W rezultacie, nawet przy stosunkowo niskiej prędkości obrotowej, generują dźwięki, które często przekraczają tolerowany poziom głośności. Silniki ze szczotkami uważane są również za bardziej awaryjne.
- Silniki komutatorowe – są to silniki wysokoobrotowe, które oferują większe prędkości wirowania, zbliżone do 1800 obrotów na minutę. Cechują się jednak dość wysokim poziomem głośności.
- Silniki inwerterowe – tego typu silniki nie mają szczotek, a do produkcji energii wykorzystują magnesy. Dzięki temu, że nie dochodzi do tarcia, takie silniki są bardziej energooszczędne, trwałe i wytrzymałe. Poza tym oferują duże prędkości wirowania, które przekraczają nawet 1800 obrotów na minutę. Ich dodatkową zaletą jest stosunkowo cicha praca. Silnik inwerterowy jest zdecydowanie najdroższy, dlatego znajduje się tylko w nowoczesnych modelach pralek.
- Silniki indukcyjne – takie silniki stosowane są w pralkach już od kilkudziesięciu lat. Mają bardzo dużo wspólnego z silnikami inwerterowymi. Jednak w przeciwieństwie do nich, nie mają aż tak dużo elektroniki, np. regulatora obrotów. Warto dodać, że niektórzy producenci używają określeń „indukcyjny” i „inwerterowy” zamiennie.
Silnik inwerterowy w pralce – co to jest?
Warto zaznaczyć, że konstrukcja silnika inwerterowego znacznie różni się od silnika szczotkowego. Nowoczesne modele inwerterowe nie używają szczotek do zamiany energii elektrycznej na mechaniczną, tylko magnesy. Silnik obraca się więc dzięki indukcji magnetycznej. Dzięki temu nie powstaje tarcie, jakie generowane jest przez szczotki w silnikach klatkowych. Nie dochodzi również do strat energii. Silniki inwerterowe wyposażone są w regulator obrotów, dzięki czemu można swobodnie regulować prędkość wirowania w zależności od swoich potrzeb.
Czy warto postawić na silnik inwerterowy w pralce?
Wybierając pralkę ładowaną od frontu, musimy zdecydować nie tylko o pojemności załadunku, klasie energetycznej czy ilości dostępnych programów, ale również o rodzaju silnika. Ma on bowiem ogromny wpływ na głośność pracy pralki i jej ogólną żywotność. Nie da się całkowicie wyciszyć pracy silnika, jednak możną go nieco stłumić. Właśnie dlatego w nowoczesnych pralkach producenci coraz częściej stosują silniki inwerterowe, które do produkcji energii wykorzystują magnesy. Dzięki temu, że nie mają szczotek, nie powstaje tarcie, które znacznie zwiększa ilość decybeli generowanych przez pralkę. Nawet pracując na bardzo wysokich obrotach, dochodzących do 1600 obrotów na minutę, silnik inwerterowy w pralce zapewni spokojną i znacznie cichszą pracę niż silnik szczotkowy. Poza tym brak szczotek, to mniej kosztów eksploatacyjnych, gdyż w silnikach klatkowych szczotki należy wymienić po wykonaniu określonej liczby cykli prania. Na tym jednak zalety silników indukcyjnych się nie kończą. Dzięki temu, że ich elementy nie nagrzewają się w czasie pracy, są trwałe i mniej podatne na uszkodzenia. Dużą zaletą silników inwerterowych jest także stosunkowo niski pobór mocy, co w połączeniu z najwyższą klasą energetyczną A zapewnia wydajną i energooszczędną pracę pralki.
Silniki inwerterowe są dość drogie, więc dodatkowo podnoszą cenę urządzenia. Warto jednak dopłacić trochę więcej pieniędzy i kupić silnik inwerterowy w pralce, gdyż ta inwestycja zwróci się po pewnym czasie dzięki energooszczędnej i wydajnej pracy urządzenia. Poza tym pralka będzie niezawodnie służyć przez wiele lat.
Silnik inwerterowy w pralce – 10 lat gwarancji producenta
Coraz więcej producentów stosuje w swoich pralkach silniki inwerterowe. Przykładem jest choćby marka Electrolux, której silniki zużywają o 50% mniej energii niż pralki wyposażone w tradycyjny silnik klatkowy. Poza tym Electrolux oferuje aż 10-letnią gwarancję na silniki inwerterowe w swoich pralkach. Podobny zabieg stosuje marka Bosch, która również oferuje 10 lat gwarancji na swoje silniki w technologii EcoSilence Drive. Natomiast marka LG stosuje w swoich pralkach nowoczesne silniki Direct Drive, które połączone są bezpośrednio z bębnem. Nie mają więc paska napędowego, który w zwykłych silnikach jest jednym z najbardziej awaryjnych elementów. Poza tym silniki LG korzystają z technologii 6 Motion, która przekłada się na skuteczność prania. LG również oferuje 10-letnią gwarancję na swoje silniki.
Przykładowe pralki z silnikiem inwerterowym
Oferta pralek z silnikiem inwerterowym jest bardzo szeroka. Występują one w różnych wymiarach, pojemnościach i klasach energetycznych, dzięki czemu każdy znajdzie pralkę dopasowaną do swoich potrzeb. Oto kilka pralek, które wyposażone są w silniki inwerterowe:
- Pralka Samsung WW90CGC04DTH – jest to model ładowany od frontu, o pojemności 9 kg. Pralka wyposażona jest w silnik inwerterowy, który jest trwały, wytrzymały i zapewnia większą prędkość obrotową. Jej dodatkowym atutem jest technologia EcoBubble™, która tworzy aktywną pianę. Dzięki niej pranie jest skuteczniejsze i bardziej energooszczędne.
Pralka Samsung WW90CGC04DTH Pojemność znamionowa (kg): 9 Klasa efektywności energetycznej: A Zużycie energii na 100 cykli: 44 kWh Zużycie wody na cykl: 50 l Ilość programów: 14 Silnik: Inwerterowy |
- Pralka Beko WUE8622WBPSE – to kolejna pralka z silnikiem inwerterowym. Oferuje bęben o pojemności 8 kg. Producent zastosował w niej silnik inwerterowy ProSmart, który zapewnia większą energooszczędność i cichą pracę. Model ten oferuje funkcję SteamCure, usuwającą plamy za pomocą pary wodnej.
- Pralka Gorenje WNHPI84AS – dysponuje bębnem o ładowności 8 kg i oferuje 15 programów prania. Producent zamontował w niej silnik Inverter PowerDrive, który cechuje się wysoką wydajnością, wysoką prędkością obrotową, dłuższą żywotnością i cichą pracą. Pralka Gorenje wytwarza zaledwie 72 dB w czasie wirowania.
Chyba ktoś tu pomylił obroty silnika z obrotami bębna🙂
Oba te parametry są ze sobą powiązane, gdyż to silnik napędza bęben. Jednak nie są one zawsze identyczne, ponieważ współczesne pralki stosują przekładnie i inne systemy mechaniczne lub elektroniczne, które regulują, ile obrotów silnika jest potrzebne do osiągnięcia określonej liczby obrotów bębna. Obroty silnika determinują potencjalną prędkość, z jaką bęben może się obracać.