Sprzęt AGD, porady, testy – E-pralka

Najlepsze pralki w jednym miejscu!

silnik inwerterowy w pralce
Sprzęt AGD

Jak działa silnik inwerterowy w pralce?

Przy wyborze pralki należy wziąć pod uwagę wiele kwestii, które będą miały wpływ na komfort, energooszczędność i żywotność urządzenia. Zazwyczaj skupiamy się na rozmiarach pralki, jej ładowności czy oferowanych przez nią programach praniach. Powinniśmy wziąć pod uwagę również silnik, gdyż wpływa on na prędkość obrotową, zużycie energii i żywotność pralki. Teraz producenci coraz częściej stosują w pralkach silniki inwerterowe zamiast tradycyjnych szczotkowych. W jaki sposób działają takie silniki? Czy warto w nie zainwestować?

Jakie silniki mają pralki?

Na przestrzeni lat zmienił się nie tylko wygląd pralek, ale również ich funkcje i programy. Producenci zaczęli wyposażać je również w bardziej nowoczesne silniki, które charakteryzują się większą wytrzymałością i generują mniejszy hałas podczas pracy. Obecnie producenci stosują w swoich pralkach trzy rodzaje silników:

  • Silniki klasyczne – nazywane są również klatkowymi. Należą do najtańszych silników w pralkach, dlatego też znajdują się raczej w budżetowych urządzeniach. Produkują energię mechaniczną za pomocą specjalnych szczotek. Z tego też względu oferują dość niską prędkość wirowana (zazwyczaj do 800 obrotów na minutę), a podczas pracy generują duży poziom decybeli. Jest to spowodowane tarciem pomiędzy szczotkami a ruchomą częścią silnika. W rezultacie, nawet przy stosunkowo niskiej prędkości obrotowej, generują dźwięki, które często przekraczają tolerowany poziom głośności. Silniki ze szczotkami uważane są również za bardziej awaryjne.
  • Silniki komutatorowe – są to silniki wysokoobrotowe, które oferują większe prędkości wirowania, zbliżone do 1800 obrotów na minutę. Cechują się jednak dość wysokim poziomem głośności.
  • Silniki inwerterowe – tego typu silniki nie mają szczotek, a do produkcji energii wykorzystują magnesy. Dzięki temu, że nie dochodzi do tarcia, takie silniki są bardziej energooszczędne, trwałe i wytrzymałe. Poza tym oferują duże prędkości wirowania, które przekraczają nawet 1800 obrotów na minutę. Ich dodatkową zaletą jest stosunkowo cicha praca. Silnik inwerterowy jest zdecydowanie najdroższy, dlatego znajduje się tylko w nowoczesnych modelach pralek.
  • Silniki indukcyjne – takie silniki stosowane są w pralkach już od kilkudziesięciu lat. Mają bardzo dużo wspólnego z silnikami inwerterowymi. Jednak w przeciwieństwie do nich, nie mają aż tak dużo elektroniki, np. regulatora obrotów. Warto dodać, że niektórzy producenci używają określeń „indukcyjny” i „inwerterowy” zamiennie.
silnik inwerterowy w pralce

Silnik inwerterowy w pralce – co to jest?

Warto zaznaczyć, że konstrukcja silnika inwerterowego znacznie różni się od silnika szczotkowego. Nowoczesne modele inwerterowe nie używają szczotek do zamiany energii elektrycznej na mechaniczną, tylko magnesy. Silnik obraca się więc dzięki indukcji magnetycznej. Dzięki temu nie powstaje tarcie, jakie generowane jest przez szczotki w silnikach klatkowych. Nie dochodzi również do strat energii. Silniki inwerterowe wyposażone są w regulator obrotów, dzięki czemu można swobodnie regulować prędkość wirowania w zależności od swoich potrzeb.

Czy warto postawić na silnik inwerterowy w pralce?

Wybierając pralkę ładowaną od frontu, musimy zdecydować nie tylko o pojemności załadunku, klasie energetycznej czy ilości dostępnych programów, ale również o rodzaju silnika. Ma on bowiem ogromny wpływ na głośność pracy pralki i jej ogólną żywotność. Nie da się całkowicie wyciszyć pracy silnika, jednak możną go nieco stłumić. Właśnie dlatego w nowoczesnych pralkach producenci coraz częściej stosują silniki inwerterowe, które do produkcji energii wykorzystują magnesy. Dzięki temu, że nie mają szczotek, nie powstaje tarcie, które znacznie zwiększa ilość decybeli generowanych przez pralkę. Nawet pracując na bardzo wysokich obrotach, dochodzących do 1600 obrotów na minutę, silnik inwerterowy w pralce zapewni spokojną i znacznie cichszą pracę niż silnik szczotkowy. Poza tym brak szczotek, to mniej kosztów eksploatacyjnych, gdyż w silnikach klatkowych szczotki należy wymienić po wykonaniu określonej liczby cykli prania. Na tym jednak zalety silników indukcyjnych się nie kończą. Dzięki temu, że ich elementy nie nagrzewają się w czasie pracy, są trwałe i mniej podatne na uszkodzenia. Dużą zaletą silników inwerterowych jest także stosunkowo niski pobór mocy, co w połączeniu z najwyższą klasą energetyczną A+++ zapewnia wydajną i energooszczędną pracę pralki.

Silniki inwerterowe są dość drogie, więc dodatkowo podnoszą cenę urządzenia. Warto jednak dopłacić trochę więcej pieniędzy i kupić silnik inwerterowy w pralce, gdyż ta inwestycja zwróci się po pewnym czasie dzięki energooszczędnej i wydajnej pracy urządzenia. Poza tym pralka będzie niezawodnie służyć przez wiele lat.

Silnik inwerterowy w pralce – 10 lat gwarancji producenta

Coraz więcej producentów stosuje w swoich pralkach silniki inwerterowe. Przykładem jest choćby marka Electrolux, której silniki zużywają o 50% mniej energii niż pralki wyposażone w tradycyjny silnik klatkowy. Poza tym Electrolux oferuje aż 10-letnią gwarancję na silniki inwerterowe w swoich pralkach. Podobny zabieg stosuje marka Bosch, która również oferuje 10 lat gwarancji na swoje silniki w technologii EcoSilence Drive. Natomiast marka LG stosuje w swoich pralkach nowoczesne silniki Direct Drive, które połączone są bezpośrednio z bębnem. Nie mają więc paska napędowego, który w zwykłych silnikach jest jednym z najbardziej awaryjnych elementów. Poza tym silniki LG korzystają z technologii 6 Motion, która przekłada się na skuteczność prania. LG również oferuje 10-letnią gwarancję na swoje silniki.

Przykładowe pralki z silnikiem inwerterowym

Oferta pralek z silnikiem inwerterowym jest bardzo szeroka. Występują one w różnych wymiarach, pojemnościach i klasach energetycznych, dzięki czemu każdy znajdzie pralkę dopasowaną do swoich potrzeb. Oto kilka pralek, które wyposażone są w silniki inwerterowe:

  • Pralka Beko WTV 7632 XBW (Aktualnie Brak, polecamy model) – jest to model ładowany od frontu, o pojemności 7 kg. Pralka wyposażona jest w silnik inwerterowy, który jest trwały, wytrzymały i zapewnia większą prędkość obrotową. Jej dodatkowym atutem jest technologia Steam Cure, która wykorzystuje parę wodną na początku lub na końcu cyklu prania. Dzięki niej ubrania stają się świeże, miękkie i pozbawione zagnieceń.
silnik inwerterowy w pralce Pralka Beko WTV 7632 XBW

Pojemność znamionowa (kg) : 7
Klasa efektywności energetycznej: A+++
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 156
Roczne zużycie wody (litr/rok): 9899
Ilość programów: 15
Silnik: Inwerterowy
 silnik inwerterowy w pralce
  • Pralka Bosch WAN 2006 BPL (Niedostępny w sprzedaży)– to kolejna pralka z silnikiem inwerterowym. Oferuje bęben o pojemności 7 kg. Producent zastosował w niej silnik inwerterowy EcoSilence Drive, który zapewnia większą energooszczędność i cichą pracę. Model ten generuje dźwięki na poziomie zaledwie 56 dB
silnik inwerterowy w pralce Pralka Bosch WAN 2006 BPL

Pojemność znamionowa (kg) : 7
Klasa efektywności energetycznej: A+++
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 164
Roczne zużycie wody (litr/rok): 9680
Ilość programów: 15
Silnik: Inwerterowy EcoSilence Drive
 silnik inwerterowy w pralce
  • Pralka Gorenje WA844 (Niedostępny w sprzedaży) – dysponuje bębnem o ładowności 8 kg i oferuje 14 programów prania. Producent zamontował w niej silnik Inverter PowerDrive, który cechuje się wysoką wydajnością, wysoką prędkością obrotową, dłuższą żywotnością i cichą pracą. Pralka Gorenje wytwarza zaledwie 53 dB w czasie prania.
silnik inwerterowy w pralce Pralka Gorenje WA844

Pojemność znamionowa (kg) : 8
Klasa efektywności energetycznej: A+++
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 170
Roczne zużycie wody (litr/rok): 10309
Ilość programów: 14
Silnik: Silnik Inverter PowerDrive
 silnik inwerterowy w pralce

[Aktualizacja 17.03.2021]

Omawiane wyżej pralki aktualnie są niedostępne. Sprawdź inne, polecane modele pralek:

Suszarka Samsung DV 90M52003W
Pralka Whirlpool FWSL 61251 B PL N
Pojemność znamionowa (kg): 6
Klasa efektywności energetycznej: F
Ważone zużycie energii na 100 cykli: 78 kWh
Ważone zużycie wody na cykl prania: 42 l
Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1200

Suszarka Samsung DV 90M52003W
Pralka Samsung WW 8NK62E0RW
Pojemność znamionowa (kg): 8
Klasa efektywności energetycznej: C
Ważone zużycie energii na 100 cykli: 63 kWh
Ważone zużycie wody na cykl prania: 48 l
Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1200
silnik inwerterowy w pralce
Suszarka Samsung DV 90M52003W
Pralka Bosch WAN 242G9PL
Pojemność znamionowa (kg): 9
Klasa efektywności energetycznej: C
Ważone zużycie energii na 100 cykli: 66 kWh
Ważone zużycie wody na cykl prania: 44 l
Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1200
silnik inwerterowy w pralce

Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Total: 5 Average: 3.8]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *