Pralka jest jednym z najważniejszych urządzeń AGD w domu, ponieważ dba o wysoką jakość i czystość naszych ubrań. Aż strach pomyśleć, co by się stało, gdyby nagle odmówiła posłuszeństwa… Niestety usterki się zdarzają. Czasami są one na tyle poważne, że urządzenie przestaje prawidłowo działać, uniemożliwiając przeprowadzenie pełnego cyklu prania. Jeden z najczęściej pojawiających się problemów jest taki, że pralka nie pobiera wody. Zanim wezwiemy wsparcie serwisowe, które zajmie się naszą pralką, możemy sami spróbować sprawdzić, w czym tkwi problem.
Czy zawór wody jest odkręcony?
Jeśli nasza pralka nie pobiera wody, a wcześniej działała prawidłowo, być może któryś z domowników zakręcił zawór z wodą. W pierwszej kolejności powinniśmy więc upewnić się, czy zawór nie jest zamknięty. Jeśli jest otwarty, a pralka pobiera mało wody, bardzo możliwe, że coś zablokowało przepływ. W zaworach znajdują się specjalne siatki, które zatrzymują zanieczyszczenia. Może się zdarzyć tak, że po kilku latach nagromadził się na nich osad wapienny, który utrudnia swobodny przepływ wody.
Uszkodzony wąż dopływowy
Woda dostaje się do pralki za pomocą węża dopływowego. Warto zatem sprawdzić, czy przypadkiem nie został on nigdzie przyciśnięty do ściany. Zgięty wąż, nawet w jednym miejscu, może zahamować przepływ wody i w rezultacie nie dostanie się ona do bębna. Podobnie jest w przypadku zatkanego węża, dlatego powinniśmy sprawdzić, czy jest on drożny. Na jego ściankach mogły się bowiem zgromadzić zanieczyszczenia, które zablokowały przepływ wody.
Niedomknięte drzwi bębna
Gdy pralka nie pobiera wody, przyczyna może być prozaiczna, a mianowicie niedomknięte drzwi pralki. Zanim więc chwycimy za telefon, by wezwać wsparcie techniczne, powinniśmy sprawdzić, czy drzwiczki są dokładnie domknięte i czy ich blokada jest sprawna. Jeśli tak, cykl prania powinien rozpocząć się bez żadnych problemów.
Uszkodzony hydrostat w pralce
Wszystkie pralki wyposażone są w hydrostaty. Ich zadanieniem jest pilnowanie, aby w bębnie znalazła się odpowiednia ilość wody. Jeśli będzie jej za dużo, hydrostat odprowadzi jej nadmiar. Uszkodzenie hydrostatu może sprawić, że będzie on przez cały czas odprowadzał wodę. W rezultacie będzie nam się wydawać, że w bębnie jest za mało wody lub nie ma jej wcale. Na szczęście możemy sami sprawdzić, czy hydrostat nie został uszkodzony. Jeśli chcemy się do niego dostać, musimy rozebrać pralkę od góry, czyli zdemontować i wysunąć blat. Hydrostat to niewielka, owalna część, która znajduje się w okolicach programatora. Zanim go wyjmiemy, powinniśmy zwrócić uwagę na podłączenie kabelków, abyśmy mogli z powrotem prawidłowo je podłączyć. Na hydrostacie znajdują się regulatory poziomu styków, które określają poziom napełnienia wody w bębnie. Jeśli w nie dmuchniemy i usłyszymy charakterystyczne kliknięcie, to znak, że hydrostat jest sprawny.
Uszkodzony elektrozawór
Standardowym objawem uszkodzenia elektrozaworu jest właśnie to, że pralka nie pobiera wody podczas prania. Elektrozawór steruje przepływem wody. Przez niego wpada woda do innych podzespołów, a on zamyka się i otwiera w zależności od cyklu prania. Jeśli zauważmy, że w tylnej części pralki kapie woda, może być to spowodowane właśnie nieszczelnym elektrozaworem. Aby sprawdzić, czy jest on sprawny, możemy użyć miernika lub podać bezpośrednio do niego napięcie. Jeśli elektrozawór będzie sprawny, wysunie się grzybek, jeśli nie, nie będzie żadnej reakcji.
Pralka nie pobiera wody? Awaria programatora
Jeśli nasza pralka nie pobiera wody, przyczyna może być niestety bardziej skomplikowana. Mogło bowiem dojść do awarii programatora. Niestety nie będziemy mogli go samodzielnie naprawić, dlatego najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wezwanie fachowca.
Jakie są jeszcze inne najczęstsze awarie pralek?
Niepobieranie wody przez pralkę to tylko jedna z wielu usterek, które mogą się przydarzyć podczas jej użytkowania. Oto typowe problemy, z którymi zmagają się użytkownicy pralek:
- Pralka nie pobiera płynu do płukania – w takiej sytuacji należy sprawdzić, że w szufladzie i dozowniku nie nagromadziły się zanieczyszczenia. Powodem może być też uszkodzony wąż doprowadzający wodę.
- Nie pobiera proszku do prania – problemem może być zbyt małe ciśnienie wody albo zabrudzona szuflada na detergenty.
- Pralka nie grzeje wody – zazwyczaj jest to wina grzałki, która została oblepiona osadami z kamienia. Przyczyną może być również zepsuty czujnik grzałki albo uszkodzony hydrostat.
- Bęben nie wiruje – jeśli bęben pralki się nie kręci, ale silnik jest sprawny, może to oznaczać uszkodzenie paska klinowego.
- Pralka nie kończy programu – tutaj problemem może być uszkodzony programator.
- Pralka nie wypompowuje wody – jeśli ubrania po wyjęciu z bębna są mokre, to znak, że pralka nie wypompowuje wody. Przyczyną może być zagięty lub zatkany wąż odpływowy albo zapchany filtr.