Pralka, jak każdy inny sprzęt AGD, wymaga odpowiedniego czyszczenia i pielęgnacji. Nawet najdroższe i najnowocześniejsze urządzenie nie wypierze nam skutecznie ubrać, jeśli w bębnie będą zalegać osady z kamienia, a filtr zostanie zatkany zanieczyszczeniami. Powinniśmy więc odpowiednio zadbać o pralkę, aby posłużyła nam przez wiele lat, a nasze pranie zawsze było czyste i pachnące. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja pralki.
Umyj wewnątrz i na zewnątrz
Niektóre osoby nie zdają sobie sprawy z tego, że pralka wymaga nie tylko czyszczenia wewnątrz, ale również i na zewnątrz. Powinniśmy więc dokładnie wyczyścić bęben, gumowe uszczelki, pojemniki na detergenty oraz filtr pompy, w którym gromadzą się wszystkie zanieczyszczenia. Z kolei obudowę pralki warto jest przetrzeć ścierką przynajmniej raz w tygodniu, aby usunąć nadmiar kurzu. Jeśli na obudowie pojawiły się zacieki z mydła lub detergentów, najlepiej pozbyć się ich wodą z dodatkiem delikatnego płynu do mycia naczyń. Oprócz tego, powinniśmy również przetrzeć drzwiczki pralki i gumowe uszczelki, w których może gromadzić się pleśń – skutecznie się jej pozbędziemy za pomocą wybielacza.
Wyczyść filtr
Ważnym elementem pralki jest filtr, który zbiera wszystkie zanieczyszczenia z prania, czyli włosy, sierść zwierząt, kurz, strzępy tkanin, pozostałości błota i piasek, dlatego bardzo łatwo może się zatkać. Spowoduje to gromadzenie się wody i brudu, a także może stać się przyczyną powstawania nieprzyjemnego zapachu. Z tego względu, filtr wymaga regularnego czyszczenia oraz wymiany.
Pielęgnacja pralki – wykonaj puste pranie
Ciepło i wilgoć to najlepsze środowisko dla rozwoju bakterii. Tylko wysoka temperatura jest w stanie skutecznie się ich pozbyć, dlatego przynajmniej raz w miesiącu powinniśmy wykonywać tzw. „puste pranie”. Takie pranie wykonuje się bez załadunku i ustawia jak najwyższą temperaturę. Aby dezynfekcja była skuteczna, można dodać do pojemnika na płyn szklankę octu lub wsypać pół torebki sody oczyszczonej. Te dwa składniki są w stanie skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń i kamienia. Wykonując „puste pranie”, zapobiegniemy rozwojowi pleśni i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.
Wyczyść dozowniki na detergenty
Kolejnym ważnym elementem jest czyszczenie dozowników na detergenty. Po zakończonym cyklu prania w dozownikach często pozostają zbrylone resztki detergentów, które nie tylko ograniczają przepustowość wody, ale również mają negatywny wpływ na nasze pranie. Szufladę dozownika należy ostrożnie wyjąć z pralki i dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Zaschnięte resztki proszku do prania najlepiej zeskrobać starą szczoteczką do zębów. Jeśli istnieje taka możliwość, rozmontujmy dozownik na części, dzięki temu dokładniej go wyczyścimy. Dla uzyskania najlepszych rezultatów warto czyścić dozowniki przynajmniej raz w miesiącu.
Pielęgnacja pralki – Zostaw otwarte drzwi
Należy pamiętać, żeby po zakończonym cyklu prania zawsze zostawić otwarte drzwiczki. Nie ma znaczenia, czy mamy pralkę ładowaną od frontu czy od góry. Pozostawienie otwartych drzwi umożliwi odparowanie wilgoci z wnętrza pralki, co w dużym stopniu zapobiegnie rozwijaniu się pleśni i powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Możemy również wytrzeć bęben i gumowe uszczelki suchą ściereczką.