Pranie ręczników z pozoru wydaje się błahostką. Jednak po wyjęciu ręczników z bębna okazuje się, że stały się szorstkie w dotyku, a ich używanie nie jest już tak przyjemne, jak kiedyś. Jak prać ręczniki, aby znów stałe się miękkie i puszyste? Przede wszystkim powinieneś stosować się do wskazówek umieszczonych na metce i dobrać optymalną temperaturę prania.
Pranie ręczników – o czym pamiętać?
Jeśli chcesz, aby Twoje ręczniki zachowały swój kolor i właściwości chłonne, powinieneś przestrzegać kilku podstawowych zasad związanych zarówno z ich praniem, jak i suszeniem. Dzięki temu, gdy wyciągniesz je z pralki, dalej będą tak miękkie i puszyste, jak w dniu zakupu. Stosuj się więc do kilku ważnych zasad:
-
Zawsze pierz ręczniki osobno – nie wrzucaj ręczników do bębna razem z innymi ubraniami, ponieważ będą się wzajemnie niszczyć. Wystarczy guzik lub zamek błyskawiczny, by powyciągać z ręczników nitki.
-
Segreguj ręczniki przed praniem – odpowiednia segregacja jest ważna, ponieważ pozwoli Ci osiągnąć najlepsze efekty prania. Pamiętaj, aby oddzielnie prać ręczniki kuchenne i ręczniki kąpielowe.
-
Nie wypełniaj bębna do pełna – musisz pamiętać, że niektóre ręczniki, np. frotte, mają doskonałe właściwości chłonne. W czasie prania wchłaniają więc bardzo dużo wody, więc łatwo można przeładować bęben. To z kolei może spowodować, że ręczniki nie zostaną dobrze wyczyszczone.
-
Stosuj odpowiednie detergenty – wiele osób dodaje do prania ręczników proszki i płyny zmiękczające, a jest to jeden z najczęstszych błędów. Zamiast proszków lepiej stosować płyny lub kapsułki, ponieważ łatwiej można je wypłukać z ręczników. Natomiast nie powinno się stosować płynów zmiękczających, ponieważ wpływają one negatywnie na higroskopijność ręczników.
- Zwróć uwagę na jakość wody – jeśli masz twardą wodę w kranie, powinieneś zadbać o jej zmiękczenie. Wpłynie to korzystanie nie tylko na ręczniki, ale również na kondycję pralki.
Jak prać ręczniki – ręcznie czy w pralce?
Pamiętaj, że powinieneś wyprać ręczniki zaraz po ich zakupie. Nowe ręczniki nie wchłaniają bowiem wilgoci i często są zabezpieczone dodatkowymi środkami chemicznymi. Poza tym kurzą się na sklepowych półkach, dlatego warto je wyprać przed pierwszym użyciem nawet ze względów higienicznych. Nie musisz prać ich ręcznie, z powodzeniem możesz wyprać je w pralce. Jeśli są jednak bardzo brudne lub poplamione, wtedy najlepiej namoczyć je w chłodnej wodzie z dodatkiem detergentów do prania, a dopiero później włożyć do bębna pralki.
Jaki program ustawić do prania ręczników?
Jak prać ręczniki w pralce? Przede wszystkim musisz pamiętać o ustawieniu odpowiedniego programu prania. Niektóre pralki mają specjalne programy dedykowane właśnie do ręczników. Jeśli Twoja pralka nie dysponuje takim programem, musisz zwrócić uwagę, z jakiego materiału zostały wykonane ręczniki. W przypadku ręczników frotte dobrze sprawdzi się standardowy program do bawełny. Natomiast ręczniki z mikrofibry możesz spokojnie wyprać w programie do ubrań syntetycznych lub do tkanin delikatnych. Musisz jedynie pamiętać, żeby unikać krótkich cykli prania, ponieważ mogą one nie usunąć bakterii i resztek detergentów z dużych ręczników.
W ilu stopniach prać ręczniki?
W przypadku prania ręczników nie bez znaczenia jest też temperatura. Zakłada się, że najlepsza dla ręczników jest temperatura 60°C – to właśnie w niej giną bakterie i drobnoustroje. Przed włożeniem ręcznika do bębna, powinieneś jednak zapoznać się z jego metką i zastosować do wskazówek producenta. Jeśli chodzi o ręczniki z mikrofibry czy ręczniki szybkoschnące, zaleca się prać je w temperaturze około 30-40°C, ponieważ zbyt wysoka temperatura może sprawić, że stracą one swoje właściwości chłonne.
Jak zmiękczyć ręczniki domowymi sposobami?
Skoro nie powinno się używać płynów zmiękczających do prania ręczników, to co zrobić, żeby były miękkie i puszyste? W tym przypadku doskonale sprawdzą się domowe sposoby, czyli ocet i soda oczyszczona. Wystarczy, że do dozownika na płyn wlejesz trochę octu lub wsypiesz sodę. Jeśli pierzesz ręczniki kolorowe, użyj octu, gdyż mogłyby wyblaknąć pod wpływem sody oczyszczonej.
Jak często prać ręczniki?
Jest to kwestia indywidualna. Zależy bowiem od częstotliwości korzystania z ręcznika, a także warunków, jakie panują w łazience. W przypadku słabej wentylacji ręczniki szybko zatęchną i rozwiną się na nich bakterie, które mogą zostać łatwo przeniesione na skórę. Właśnie dlatego powinno się je prać przynajmniej co 2-3 dni.
Suszenie ręczników – o czym należy pamiętać?
Skoro już wiesz, jak prać ręczniki, powinieneś również poznać podstawowe zasady ich suszenia. Przede wszystkim unikaj suszenia ręczników na rozgrzanych kaloryferach oraz na pełnym słońcu, ponieważ szybko stracą swój kolor. Dobrym pomysłem jest rozwieszenie ręczników na zewnątrz na suszarce do ubrań. Pamiętaj jedynie, żeby je dokładnie strzepnąć, dzięki czemu pozbędziesz się nadmiaru wody. Jeśli masz w domu suszarkę automatyczną, z powodzeniem możesz włożyć do jej bębna ręczniki. Co ważne, ręczników nie musisz prasować. Wystarczy, że je złożysz i schowasz do szafy. Prasowanie zostaw na inne części garderoby.